Quantcast
Channel: Robopartans
Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

Роботите – неизменна част от нашия модерен свят [част 2]

$
0
0

marvin2

В първата част пояснихме какво е робот и какви са видовете роботи. Стана ясно, че в днешно време роботите са навсякъде – в армията и отбраната, в болниците и пожарните, във фабриките и заводите, дори и в домовете ни. Те се грижат за нас, защитават ни, помагат ни, правят някои задължения по-леки и се подчиняват на всяка заповед, която е по силите им. Нека сега си припомним някои известни и популярни роботи от любимите ни книги, сериали и филми. Имайте предвид, че не всички от тях са добри и приятелски настроени. Всъщност, според авторите и сценаристите, някои от роботите са заклети врагове на човечеството, а целта им е унищожението на човешкия вид.

 

Известни роботи

Нечовеци са били представяни в популярната култура от „Илиада“ насам. Еврейските големи, глинените гиганти от норвежките митове, статуите, които оживяват, се срещат в литературата и легендите от хилядолетия насам.

По-съвременни роботи изпълват фантастиката през последния век. Ето някои от по-известните от тях:

C-3PO и R2D2

C-3PO и R2D2

Може би една от най-известните робо-двойки е тази на C-3PO и R2-D2 от шестте филма „Междузвездни войни“. Човекоподобният C-3PO е протоколен друид, владеещ повече от 6 милиона форми на комуникация, докато R2-D2 е астромеханик, или автоматизиран механичен друид, отговорен за ремонтната дейност и навигация на полетите.

Във филма „Денят, в който Земята спря“ от 1951 има човекоподобен робот на име Горт,  който изстрелва мощен лазерен лъч от каската си, за да унищожи военните оръжия около себе си. След като навлиза в период на кратка хибернация, Горт по-късно се съживява след атака над другаря му, Клаату, убива двама войници и връща извънземното тяло на космическия им кораб.

Авторът на научна фантастика Айзък Азимов е написал над 500 книги, в много от които има роботи. Той създава и сборникът от 9 разказа „Аз, роботът“. Неговите „3 Закона на Роботиката“ продължават да направляват съвременния жанр:

  1. Роботът не може да причини вреда на човек или с бездействието си да допусне на човека да бъде причинена вреда.

  2. Роботът е длъжен да се подчинява на човека, ако това не противоречи на Първия закон.

  3. Роботът е длъжен да се грижи за собствената си безопасност, ако това не противоречи на Първия и Втория закон.

B-9, Class M-3 General Utility Non-Theorizing Environmental Control Robot

B-9, Class M-3 General Utility Non-Theorizing Environmental Control Robot

Робърт Хайнлайн, също виден автор на научна фантастика, създава редица произведения, в които включва роботи и автоматизирана технология, а някои от фантастичните уреди, които описва, са изобретени години по-късно.

Известен с репликата си „Опасност, Уил Робинсън“, роботът в ТВ-сериала „Изгубени в космоса“ от 60-те години на 20-ти век придружава семейство Робинсън в пътуването им, а пълното му име в оригинал е B-9, Class M-3 General Utility Non-Theorizing Environmental Control Robot.

Домашният робот Роузи обслужва семейство Джетсън в едноименната анимация.

В комедийната научно-фантастична поредица „Пътеводител на галактическия стопаджия“, която дебютира като радио предаване в края на 70-те и като поредица от книги през 80-те, включва робота-параноик Марвин. Снабден с истински човешки характер, Марвин страда от депресия и отегчение, защото рядко получава задача, която ще му изисква от него да използва целия си капацитет и умствени способности, а вместо това е принуден да извършва слугински задължения.

Марвин от "Пътеводител на галактическия стопаджия"

Марвин от “Пътеводител на галактическия стопаджия”

Не всички роботи са приятелски настроени. Кибернетичната цивилизация на Сайлоните от ТВ-сериала „Бойна звезда Галактика“ е отговорна за почти пълното унищожение на човешкия вид.

Друг робот-убиец се появи в филма от 80-те „Терминатор“. Според поредицата, след като автоматизираната защитна мрежа Скайнет се сдобива със самосъзнание, тя дава началото на ядрен холокост, който почти унищожава човечеството. Терминаторът е робот, който е изпратен назад във времето, за да унищожи лидера на човешката съпротива, Джон Конър, като убие майка му преди той да е заченат (което парадоксално довежда до неговото зачеване). По-късно друг робот се завръща в миналото, за да се опита да убие Конър като дете, но оригиналния Терминатор пък му се притича на помощ.

Колата-робот с изкуствен интелект – KITT, е може би звездата на ТВ-предаването „Среднощен ездач“ от 80-те години.

Когато светкавица удря Strategic Artificially Intelligent Nuclear Transport Number 5 във филма от 80-те „Късо съединение“, това предизвиква неизправност, в резултат на която роботът получава самосъзнание. Той приема новото име Джони 5 и започва да настоява, че е живо същество.

Екипажът на космическия кораб Ентърпрайз, който пътува през галактиката в ТВ-предаването от 90-те „Стар Трек: Следващото поколение“ има за Началник на оперативния отдел андроид, наречен Дата. Неспособен да чувства емоции, Дата постоянно се опитва да разбере хората около себе си.

Кучето K-9 от Doctor Who

Кучето K-9 от Doctor Who

Кучетата роботи също се появяват в популярната култура, например K-9 в „Doctor Who” и популярния домашен любимец на анимационния герой Джими Неутрон.

Това са само някои примери за роботите, които ни заобикалят навсякъде – във филмите и книгите, във фабриките и заводите, в болниците, армията, домовете за възрастни хора, а често и в нашите домове. В днешно време би било трудно да си представим света без роботи, а примерите доказват, че те не са били чужди и на предците ни в миналото. Авторите на научна фантастика са предсказали много от изобретенията, които са се появили след тях, но те са писали и за роботи със самосъзнание, които се бият с човешката раса. Развитието на роботиката не може да бъде спряно, това е една от науките, които се развива най-бързо и динамично в днешно време. Какви ще са постиженията и в бъдеще можем само да гадаем.

 

kursove-po-robotika


Viewing all articles
Browse latest Browse all 190

Trending Articles