На 14-ти декември се състоя Общинско състезание по роботика във Варна, предварителен кръг на националното състезание по роботика, за ученици от 10 до 16-годишна възраст. Състезанието е част от международните състезания FIRST LEGO League, в които участват 240 000 ученици от цял свят. Във Варна през последните 5 седмици за състезанието се готвиха 34 ученици от 7 отбора. Четири от отборите бяха от ученици на Училището по роботика Robopartans, а три от отборите бяха спонсорирани за участие от Дирекция “Образование, младежки дейности и спорт”. Дирекцията подкрепи състезанието като част от Младежкия Форум за партньорство с местната власт за 2014-та година и състезанието се проведе в концертната зала на Младежки дом. В състезанието на тема “Световно образование” роботите трябва самостоятелно да работят по поле, като състезателите активират предварително подготвени програми и сменят приставки на роботите, които бутат, дърпат и носят различни предмети, които от своя страна носят различни точки на отборите. Роботите на състезателите се програмират и настройват в продължение на 5-седмична подготовка, като менторите на отборите казват, че в последната седмица всяка вечер е имало допълнителни тренировки за постигане на по-добри резултати. В началото седемте отбора изиграха по две срещи помежду си, за да се определят най-добрите четири отбора, които да продължат към директните елиминации. Мисиите, които се решаваха, бяха доста разнообразни. Не по-малко разнообразни бяха и решенията на мисиите от страна на отборите. Мисията с име “Адаптиране към променливи условия” представляваше препятствие, което преди и след завъртане препречва различна част от състезателното поле. Мисията “Интернет търсачка” даваше различни резултати след всяко активиране и роботите трябваше се съобразяват с тези резултати, за да получат повече точки. Роботите опитваха успешно да отворят модел на врата, като използват само дръжката, а след това опитваха да вкарат топка във футболна врата от около 40 см разстояние. Случваше се отбори да получат и наказателни точки за принудително прибиране на робот, когато той сгреши нещо по състезателното поле. Квалификационният кръг завърши с резултати по цялата скала: от -20 до +165 т. В залата имаше скандирания, радост и сълзи на разочарование. В първия полуфинал отборът Brothers in Arms постигна 125 т. на първото си пускане и 100 т. на второто си пускане, като по този начин елиминира отбора PsychoTech, постигнал общо 80 т. Вторият полуфинал между вторите и третите беше доста по-оспорван, тъй като след първата си победа с 125:80, Dark Defenders изгубиха с 55:80 от ELM. Общият резултат обаче класира Dark Defenders на финал със 180 срещу 160 т.
Мачът за третото място ще остане в историята с рекорд за най-много повредени модели на мисии за единица време. В лагерите и на двата отбора възникнаха непредвидени грешки и роботите при всяко пускане разрушаваха нов и нов модел. В крайна сметка роботът на PsychoTech успя да донесе точки на отбора си и да им извоюва третото място. Любопитното във финалния сблъсък беше разликата във възрастта и ръста на състезателите. Dark Defenders е отбор съставен от 10-годишни деца, роботът на които постигаше 100-125 т. в по-добрите си мачове, и между 20 и 50 т. в по-слабите.
На другото поле бяха 15-годишни момчета от Математическата Гимназия, които имаха най-нисък резултат от 95 т., а в останалите си пускания правеха над 120 т. и дори 165 т. Крайният резултат беше безапелационна победа за големите с 260:20 и покана за участие на състезанието в София през февруари 2015 г.
↧
Какво се случи на предварителния кръг във Варна на 14-ти декември
↧